IPC868ER-VF18-B
4K Ultra HD Vandal-resistant Fisheye Fixed Dome Camera
Optics
- Ultra wide angle lens, 360° panoramic image
- Embedded infrared light, 360° fill-in light, up to 10m (33ft) IR distance
- 2D/3D DNR (Digital Noise Reduction)
Compression
- Max 4000*3000 resolution
- Ultra265, H.265, H.264, MJPEG
- Built-in microphone & speaker, two-way talk supported
- ROI(Region of Interest)
- Distortion correction supported
Network
- ONVIF Conformance
Structure
- Support PoE power supply
- Wide temperature range: -30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F)
- Wide voltage range of ±25%
- IK10
- IP66
- Specification
- Download
- More Products
| IPC868ER-VF18-B | |||||
| Camera | |||||
| Image sensor | 1/1.7″, 12.0 megapixel, progressive scan, CMOS | ||||
| Lens | 1.8mm@F2.4 | ||||
| DORI Distance | Lens (mm) | Detect (m) | Observe (m) | Recognize (m) | Identify (m) |
| Angle of View | 360° | ||||
| Shutter | Auto/Manual, shutter time: 1 ~ 1/100000s | ||||
| Minimum Illumination | Colour: 0.05Lux (F2.4, AGC ON) 0Lux with IR | ||||
| Day / Night | IR-cut filter for day & night function | ||||
| S/N Ratio | >52dB | ||||
| IR Range | Up to 10m (33ft) | ||||
| wavelength | 850nm | ||||
| IR On/Off Control | Auto/Manual | ||||
| Defog | Digital Defog | ||||
| WDR | DWDR | ||||
| Video | |||||
| Compression | Ultra265, H.265, H.264, MJPEG | ||||
| H.264 code profile | Baseline profile, Main Profile, High Profile | ||||
| Panorama | 25fps (3000*2000); 15fps (4000*3000, 3000*2000, 3000*1500) | ||||
| Frame Rate PTZ | 15fps (1920*1080) | ||||
| Video Bit Rate | 128 Kbps~16 Mbps | ||||
| ROI | Up to 8 areas | ||||
| OSD | Up to 8 OSDs | ||||
| Privacy Mask | Up to 8 areas | ||||
| Motion Detection | Up to 4 areas | ||||
| Image | |
| White Balance | Auto/Outdoor/Fine Tune/Sodium Lamp/Locked/Auto2 |
| Digital noise reduction | 2D/3D DNR |
| Smart IR | Support |
| Flip | Normal/Flip Vertical/ Flip Horizontal/180° |
| Dewarping | N/A |
| HLC | N/A |
| BLC | Support |
| Audio | |
| Audio Compression | G.711 |
| Two-way audio | Supported |
| Suppression | Supported |
| Sampling Rate | 8KHZ |
| Storage | |
| Edge Storage | Micro SD, up to 256GB |
| Network Storage | ANR, NAS(NFS) |
| Network | |
| Compatible Integration | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), API |
| Client | EZStation EZView EZLive |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE9+, Chrome 41 and below, Firefox 52 and below |
| Plug-in free live view: Chorme 57.0+, Firefox 58.0+, Edge 16+, Safari 11+ | |
| Live View Display | |
| Mount Type | Support table, wall, and ceiling |
| Interface | |
| Audio I/O | Audio interface |
| Input: impedance 35kΩ; amplitude 2V [p-p] | |
| Output: impedance 600Ω; amplitude 2V [p-p] | |
| Alarm I/O | 2/1 |
| Multiple Alarm linkage editable | |
| Built-in Mic | Supported |
| Built-in Speaker | Supported |
| Serial | 1 channel RS485 interface |
| Network | 1 RJ45 10M/100M Base-TX Auto-adaptive Ethernet |
| Video Output | 1 BNC, impedance 75Ω; amplitude 1V [p-p] |
| Certifications | |
| Certifications | CE: EN 60950-1 UL: UL60950-1 FCC: FCC Part 15 |
| General | |
| Power | DC 12V±25%, PoE (IEEE 802.3af) |
| Power consumption: Max 11.7W | |
| Dimensions (Ø x H) | Φ149 x 55mm (Φ5.87” x 2.17”) |
| Net Weight | 0.5kg (1.1lb) |
| Material | Metal + Plastic |
| Working Environment | -35°C ~ 60°C (-31°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH |
| Strorage Environment | -35°C ~ 60°C (-31°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH |