IPC2125LR3-PF40M-D
5MP Mini Fixed Bullet Network Camera
Optics
- Day/night functionality
- Smart IR , up to 30 m (98 ft) IR distance
- Optical glass window with higher light transmittance
- IR anti-reflection window to increase the infrared transmittance
- 2D/3D DNR (Digital Noise Reduction)
Compression
- Ultra 265,H.265, H.264, MJPEG
- ROI (Region of Interest)
Network
- ONVIF Conformance
Structure
- Wide temperature range: -30°C to 60°C (-22°F to 140°F)
- Wide voltage range of ±25%
- IP67
- 3-Axis
- Specification
- Download
- More Products
| IPC2125LR3-PF40M-D | IPC2125LR3-PF60M-D | |||||||
| Camera | ||||||||
| Sensor | 1/2.7″, 5.0 megapixel, progressive scan, CMOS | |||||||
| Lens | 4.0mm@F2.0 | 6.0mm@F2.0 | ||||||
| DORI Distance | Lens (mm) | Detect (m) | Observe (m) | Recognize (m) | Identify (m) | |||
| Angle of View (H) | 79.7° | 50.5° | ||||||
| Angle of View (V) | 51.8° | 35.9° | ||||||
| Angle of View (O) | 98.0° | 62.1° | ||||||
| Adjustment angle | Pan: 0° ~ 360° | Tilt: 0° ~ 90° | Rotate: 0° ~ 360° | |||||
| Shutter | Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s | |||||||
| Minimum Illumination | Colour: 0.01Lux (F2.0, AGC ON) 0Lux with IR on | |||||||
| Digital noise reduction | 2D/3D DNR | |||||||
| Day/Night | IR-cut filter with auto switch (ICR) | |||||||
| S/N | >52dB | |||||||
| IR Range | Up to 30m (98ft) IR range | |||||||
| Wavelength | 850nm | |||||||
| IR On/Off Control | Auto/Manual | |||||||
| Defog | Digital Defog | |||||||
| WDR | DWDR | |||||||
| Video | ||||||||
| Video Compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG | |||||||
| H.264 code profile | Baseline profile, Main Profile | |||||||
| Video Bit Rate | 128 Kbps~16 Mbps | |||||||
| OSD | Up to 4 OSDs | |||||||
| Privacy Mask | Up to 4 areas | |||||||
| ROI | Up to 2 areas | |||||||
| Motion Detection | Up to 4 areas | |||||||
| Image | ||||||||
| White Balance | Auto/Outdoor/Fine Tune/Sodium Lamp/Locked/Auto2 | |||||||
| Smart IR | Support | |||||||
| Flip | Normal/Vertical/Horizontal/180° | |||||||
| Dewarping | NA | |||||||
| HLC | Supported | |||||||
| BLC | Supported | |||||||
| Network | ||||||||
| Compatible Integration | ONVIF (Profile S, Profile T), API | |||||||
| Client | EZStation EZView EZLive | |||||||
| Plug-in free live view: Chorme 57.0+, Firefox 58.0+, Edge 16+, Safari 11+ | ||||||||
| Interface | ||||||||
| Network | 10/100M Base-TX Ethernet | |||||||
| Certifications | ||||||||
| Certifications | CE: EN 60950-1 UL: UL60950-1 FCC: FCC Part 15 | |||||||
| General | ||||||||
| Power | DC 12V±25%, PoE (IEEE 802.3af) | |||||||
| Power consumption: Max 4W | ||||||||
| Dimensions (L × W × H) | 167.3 × 62.9 × 62.7mm (6.6” × 2.5” × 2.5”) | |||||||
| Net Weight | 0.45kg (0.99lb) | |||||||
| Material | Metal | |||||||
| Working Environment | -30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH (non-condensing) | |||||||
| Storage Environment | -30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH (non-condensing) | |||||||