IPC354SR3-ADNPF28-F
4MP Cable-free WDR IR Fixed Dome Network Camera
Optics
- Day/night functionality
- Smart IR, up to 30m (98ft) IR distance
- Up to 120 dB WDR (Wide Dynamic Range)
- 2D/3D DNR (Digital Noise Reduction)
Compression
- Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
- ROI (Region of Interest)
- Customized OSD
Network
- ONVIF Conformance
Structure
- Built-in Mic
- Micro SD, up to 256GB
- Wide temperature range: -35°C ~ 60°C (-31°F ~ 140°F)
- Wide input voltage range of ±25%
- 3-Axis
- Specification
- Download
- More Products
| Camera | |||||||
| Sensor | 1/3″, 4.0 megapixel, progressive scan, CMOS | ||||||
| Lens | 2.8mm@F2.0 | ||||||
| DORI Distance | Lens (mm) | Detect (m) | Observe (m) | Recognize (m) | Identify (m) | ||
| Angle of View (H) | 95.8° | ||||||
| Angle of View (V) | 55.2° | ||||||
| Angle of View (O) | 124.5° | ||||||
| Adjustment angle | Pan: 3° ~ 360° | Tilt: 0° ~ 68° | Rotate: 3° ~ 360° | ||||
| Shutter | Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s | ||||||
| Minimum Illumination | Colour: 0.01Lux (F2.0, AGC ON) 0Lux with IR | ||||||
| Day/Night | IR-cut filter with auto switch (ICR) | ||||||
| Digital noise reduction | 2D/3D DNR | ||||||
| S/N | >52dB | ||||||
| IR Range | Up to 30m (98ft) IR range | ||||||
| Wavelength | 850nm | ||||||
| IR On/Off Control | Auto/Manual | ||||||
| Defog | Digital Defog | ||||||
| WDR | 120dB | ||||||
| Video | |||||||
| Video Compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG | ||||||
| H.264 code profile | Baseline profile, Main Profile | ||||||
| Video Bit Rate | 128 Kbps~16 Mbps | ||||||
| OSD | Up to 4 OSDs | ||||||
| Privacy Mask | Up to 4 areas | ||||||
| ROI | Up to 2 areas | ||||||
| Motion Detection | Up to 4 areas | ||||||
| Image | |||||||
| White Balance | Auto/Outdoor/Fine Tune/Sodium Lamp/Locked/Auto2 | ||||||
| Smart IR | Support | ||||||
| Flip | Normal/Vertical/Horizontal/180° | ||||||
| Dewarping | NA | ||||||
| HLC | Supported | ||||||
| BLC | Supported | ||||||
| Audio | |||||||
| Audio Compression | G.711 | ||||||
| Two-way audio | Supported | ||||||
| Suppression | Supported | ||||||
| Sampling Rate | 8KHZ | ||||||
| Storage | |||||||
| Edge Storage | Micro SD, up to 256GB | ||||||
| Network Storage | ANR | ||||||
| Network | |||||||
| Compatible Integration | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), API | ||||||
| Client | EZStation EZView EZLive | ||||||
| Web Browser | Plug-in required live view: IE9+, Chrome 41 and below, Firefox 52 and below | ||||||
| Plug-in free live view: Chorme 57.0+, Firefox 58.0+, Edge 16+, Safari 11+ | |||||||
| Interface | |||||||
| Audio I/O | Input: impedance 35kΩ; amplitude 2V [p-p] | ||||||
| Output: impedance 600Ω; amplitude 2V [p-p] | |||||||
| Built-in Mic | Supported | ||||||
| Alarm I/O | 1/1 | ||||||
| Network | 10M/100M Base-TX Ethernet | ||||||
| Certifications | |||||||
| Certifications | CE: EN 60950-1 UL: UL60950-1 FCC: FCC Part 15 | ||||||
| General | |||||||
| Power | DC 12V±25%, PoE (IEEE 802.3af) | ||||||
| Power consumption: Max 5.5W | |||||||
| Dimensions (Ø x H) | Φ108.6 x 61.8mm (Ø4.28” x 2.43”) | ||||||
| Net Weight | 0.22kg (0.49lb) | ||||||
| Material | Metal + Plastic | ||||||
| Working Environment | -35°C ~ 60°C (-31°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH (non-condensing) | ||||||
| Storage Environment | -35°C ~ 60°C (-31°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH (non-condensing) | ||||||