IPC328LR3-DVSPF28-F
4K Vandal-resistant Network IR Fixed Dome Camera
Optics
- Day/night functionality
- Smart IR, up to 30 m (98 ft) IR distance
- 2D/3D DNR (Digital Noise Reduction)
Compression
- Ultra 265,H.265, H.264, MJPEG
- Triple streams
- ROI (Region of Interest)
Network
- ONVIF Conformance
Structure
- Wide temperature range: -35°C to 60°C (-31°F to 140°F)
- Wide voltage range of ±25%
- IK10 vandal resistant
- IP67
- 3-Axis
- Specification
- More Products
| IPC328LR3-DVSPF28-F | IPC328LR3-DVSPF40-F | |||||||||
| Camera | ||||||||||
| Sensor | 1/3″, 8.0 megapixel, progressive scan, CMOS | |||||||||
| Lens | 2.8mm@F2.0 | 4.0mm@ F2.0 | ||||||||
| DORI Distance | Lens | Detect(m) | Observe(m) | Recognize(m) | Identify(m) | |||||
| 2.8mm | 84 | 33.6 | 16.8 | 8.4 | ||||||
| 4.0mm | 120 | 48 | 24 | 12 | ||||||
| Angle of View (H) | 112.7° | 86.5° | ||||||||
| Angle of View (V) | 60.1° | 44.1° | ||||||||
| Angle of View (O) | 146.5° | 106.4° | ||||||||
| Adjustment angle | Pan: 0°~360° | Tilt: 0°~68° | Rotate: 0°~360° | |||||||
| Shutter | Auto/Manual, 1~1/100000 s | |||||||||
| Minimum Illumination | Colour: 0.05 Lux (F2.0, AGC ON) 0Lux with IR | |||||||||
| Day/Night | IR-cut filter with auto switch (ICR) | |||||||||
| Digital noise reduction | 2D/3D DNR | |||||||||
| S/N | >56dB | |||||||||
| IR Range | Up to 30m (98 ft) IR range | |||||||||
| Wavelength | 850nm | |||||||||
| IR On/Off Control | Auto/Manual | |||||||||
| Defog | Digital Defog | |||||||||
| WDR | 120dB | |||||||||
| Video | ||||||||||
| Video Compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG | |||||||||
| H.264 code profile | Baseline Profile, Main Profile | |||||||||
| Video Bit Rate | 128 Kbps~16 Mbps | |||||||||
| OSD | Up to 4 OSDs | |||||||||
| Privacy Mask | Up to 4 areas | |||||||||
| ROI | Up to 2 areas | |||||||||
| Motion Detection | Up to 4 areas | |||||||||
| Image | ||||||||||
| White Balance | Auto/Outdoor/Fine Tune/ Sodium Lamp/Locked/Auto2 | |||||||||
| Smart IR | Support | |||||||||
| Flip | Normal/Vertical/Horizontal/180° | |||||||||
| Dewarping | NA | |||||||||
| HLC | Supported | |||||||||
| BLC | Supported | |||||||||
| Network | ||||||||||
| Compatible Integration | ONVIF (Profile S, Profile T), API | |||||||||
| Client | EZStation EZView EZLive | |||||||||
| Plug-in free live view: Chorme 57.0+, Firefox 58.0+, Edge 16+, Safari 11+ | ||||||||||
| Interface | ||||||||||
| Network | 10/100M Base-TX Ethernet | |||||||||
| Certifications | ||||||||||
| Certifications | CE: EN 60950-1 UL: UL60950-1 FCC: FCC Part 15 | |||||||||
| General | ||||||||||
| Power | DC12V±25%, PoE (IEEE802.3 af) | |||||||||
| Power consumption: Max 5.5w | ||||||||||
| Dimensions (Ø x H) | Φ108.7 x 81.1mm (Ø4.3” x 3.2”) | |||||||||
| Net Weight | 0.45kg (0.99lb) | |||||||||
| Material | Metal + Plastic | |||||||||
| Working Environment | -35°C ~ +60°C (-31°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH(non-condensing) | |||||||||
| Storage Environment | -35°C ~ +60°C (-31°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH(non-condensing) | |||||||||