IPC325LR3-VSPF28-D
5MP Vandal-resistant Network IR Fixed Dome Camera
Optics
- Day/night functionality
- Smart IR, up to 30 m (98 ft) IR distance
- 2D/3D DNR (Digital Noise Reduction)
Compression
- Ultra 265,H.265, H.264, MJPEG
- ROI (Region of Interest)
Network
- ONVIF Conformance
Structure
- Support PoE power supply
- Wide temperature range: -30°C ~ +60°C (-22°F ~ 140°F)
- Wide voltage range of ±25%
- IK10 vandal resistant
- IP67
- 2-Axis
- Specification
- Download
- More Products
| IPC325LR3-VSPF28-D | IPC325LR3-VSPF40-D | |||||
| Camera | ||||||
| Sensor | 1/2.7″, 5.0 megapixel, progressive scan, CMOS | |||||
| Lens | 2.8mm@F2.0 | 4.0mm@F2.0 | ||||
| DORI Distance | Lens (mm) | Detect (m) | Observe (m) | Recognize (m) | Identify (m) | |
| Angle of View (H) | 105.3° | 79.7° | ||||
| Angle of View (V) | 69.5° | 51.8° | ||||
| Angle of View (O) | 136.9° | 98.0° | ||||
| Adjustment angle | Pan: 0° ~ 360° | Tilt: 0° ~ 75° | ||||
| Shutter | Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s | |||||
| Minimum Illumination | Colour: 0.01Lux (F2.0, AGC ON) 0Lux with IR | |||||
| Day/Night | IR-cut filter with auto switch (ICR) | |||||
| Digital noise reduction | 2D/3D DNR | |||||
| S/N | >52dB | |||||
| IR Range | Up to 30m (98ft) IR range | |||||
| Wavelength | 850nm | |||||
| IR On/Off Control | Auto/Manual | |||||
| Defog | Digital Defog | |||||
| WDR | DWDR | |||||
| Video | ||||||
| Video Compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG | |||||
| H.264 code profile | Baseline profile, Main Profile | |||||
| Video Bit Rate | 128 Kbps~16 Mbps | |||||
| OSD | Up to 4 OSDs | |||||
| Privacy Mask | Up to 4 areas | |||||
| ROI | Up to 2 areas | |||||
| Motion Detection | Up to 4 areas | |||||
| Image | ||||||
| White Balance | Auto/Outdoor/Fine Tune/Sodium Lamp/Locked/Auto2 | |||||
| Smart IR | Support | |||||
| Flip | Normal/Vertical/Horizontal/180° | |||||
| Dewarping | NA | |||||
| HLC | Supported | |||||
| BLC | Supported | |||||
| Network | ||||||
| Compatible Integration | ONVIF (Profile S, Profile T), API | |||||
| Client | EZStation EZView EZLive | |||||
| Web Browser | Plug-in required live view: IE9+, Chrome 41 and below, Firefox 52 and below | |||||
| Plug-in free live view: Chorme 57.0+, Firefox 58.0+, Edge 16+, Safari 11+ | ||||||
| Interface | ||||||
| Network | 10M/100M Base-TX Ethernet | |||||
| Certifications | ||||||
| Certifications | CE: EN 60950-1 UL: UL60950-1 FCC: FCC Part 15 | |||||
| General | ||||||
| Power | DC 12V±25%, PoE (IEEE 802.3af) | |||||
| Power consumption: Max 4W | ||||||
| Dimensions (Ø x H) | Φ109 x 81mm (Ø4.3” x 3.2”) | |||||
| Net Weight | 0.45kg (0.99lb) | |||||
| Material | Metal + Plastic | |||||
| Working Environment | -30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH (non-condensing) | |||||
| Strorage Environment | -30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH (non-condensing) | |||||