PT-CC20110-G1
- 1080p HD video quality at 30 frames-per-second
- 90-degree diagonal field of view
- Fixed focus
- Pan and tilt option
- High Class Optical Glass lens
- Detachable privacy shutter
- Plug-and-play USB connectivity
- Multiple mounting options
- Box Includes: Webcam, Tripod, Privacy Cover, Manual
- Specification
- Download
- More Products
| Model | PT-CC20110-G1 | |||||||
| Web Camera | ||||||||
| Sensor | 1/2.7″ CMOS image sensor | |||||||
| Recording Resolution | 1920 x 1080p (30fps) | |||||||
| Video Format | MJPEG | |||||||
| Photo Resolution | 2 Megapixels | |||||||
| Focus Mode | Fixed | |||||||
| Focus Distance | 5m~Infinity | |||||||
| Field of View | 90° | |||||||
| Minimum Illumination | 2 lux | |||||||
| Auto White Balance | Yes | |||||||
| Microphone | Built-in dual microphones (noise reduction configuration) | |||||||
| Input | DC 5V 200mA (Max) | |||||||
| System Requirements | Windows XP, Mac OS X 10.6, Android 5.0 or above | |||||||
| Material | ABS | |||||||
| Operating Temperature | 0°C – 45°C (32°F – 113°F) | |||||||
| USB Cable Length | 200mm / 7.87″ | |||||||