IPC3534SR3-DVNPZ-F
4MP Cable-free WDR IR Dome Network Camera
Optics
- Day/night functionality
- Smart IR, up to 30m (98ft) IR distance
- IR anti-reflection window to increase the infrared transmittance
- 2D/3D DNR (Digital Noise Reduction)
Compression
- Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
- Triple streams
Network
- ONVIF Conformance
Structure
- Wide temperature range: -35°C ~ 60°C (-31°F ~ 140°F)
- Wide voltage range of ±25%
- IK10 vandal resistant
- Cable-free
- 3-Axis
- Specification
- Download
- More Products
| Camera | ||||||||||
| Sensor | 1/3″, 4.0 megapixel, progressive scan, CMOS | |||||||||
| Lens | 2.8 ~ 12mm, AF automatic focusing and motorized zoom lens | |||||||||
| DORI Distance | Lens (mm) | Detect (m) | Observe (m) | Recognize (m) | Identify (m) | |||||
| Angle of View (H) | 98.26°~ 31.35° | |||||||||
| Angle of View (V) | 54.76°~ 18.55° | |||||||||
| Angle of View (O) | 127.74°~36.99° | |||||||||
| Adjustment angle | Pan: 0° ~ 360° | Tilt: 0° ~ 70° | Rotate: 0° ~ 360° | |||||||
| Shutter | Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s | |||||||||
| Minimum Illumination | Colour: 0.003Lux (F1.6, AGC ON) 0Lux with IR | |||||||||
| Day/Night | IR-cut filter with auto switch (ICR) | |||||||||
| Digital noise reduction | 2D/3D DNR | |||||||||
| S/N | >56dB | |||||||||
| IR Range | Up to 30m (98ft) IR range | |||||||||
| Wavelength | 850nm | |||||||||
| IR On/Off Control | Auto/Manual | |||||||||
| Defog | Digital Defog | |||||||||
| WDR | 120dB | |||||||||
| Video | ||||||||||
| Video Compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG | |||||||||
| H.264 code profile | Baseline Profile, Main Profile | |||||||||
| Video Bit Rate | 128 Kbps~16 Mbps | |||||||||
| OSD | Up to 4 OSDs | |||||||||
| Privacy Mask | Up to 4 areas | |||||||||
| ROI | Up to 2 areas | |||||||||
| Motion Detection | Up to 4 areas | |||||||||
| Image | ||||||||||
| White Balance | Auto/Outdoor/Fine Tune/Sodium Lamp/Locked/Auto2 | |||||||||
| Smart IR | Support | |||||||||
| Flip | Normal/Vertical/Horizontal/180° | |||||||||
| Dewarping | NA | |||||||||
| HLC | Supported | |||||||||
| BLC | Supported | |||||||||
| Audio | ||||||||||
| Audio Compression | G.711 | |||||||||
| Suppression | Supported | |||||||||
| Sampling Rate | 8KHZ | |||||||||
| Storage | ||||||||||
| Edge Storage | Micro SD, up to 256GB | |||||||||
| Network Storage | ANR | |||||||||
| Network | ||||||||||
| Compatible Integration | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), API | |||||||||
| Client | EZStation EZView EZLive | |||||||||
| Plug-in free live view: Chorme 57.0+, Firefox 58.0+, Edge 16+, Safari 11+ | ||||||||||
| Interface | ||||||||||
| Audio I/O | Input: impedance 35kΩ; amplitude 2V [p-p] | |||||||||
| Output: impedance 600Ω; amplitude 2V [p-p] | ||||||||||
| Alarm I/O | 1/1 | |||||||||
| Network | 10M/100M Base-TX Ethernet | |||||||||
| Certifications | ||||||||||
| Certifications | CE: EN 60950-1 UL: UL60950-1 FCC: FCC Part 15 | |||||||||
| General | ||||||||||
| Power | DC 12V±25%, PoE (IEEE 802.3af) | |||||||||
| Power consumption: Max 8.7W | ||||||||||
| Dimensions (Ø x H) | Φ128.1mmx99.9mm (Ø5.04” x 3.93”) | |||||||||
| Net Weight | 0.57kg (1.26lb) | |||||||||
| Material | Metal + Plastic | |||||||||
| Working Environment | -35°C ~ 60°C (-31°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH (non-condensing) | |||||||||