IPC324LE-DSF28K
4MP StarLight Vandal-resistant Network Fixed Dome Camera
Optics
- Day/night functionality
- Smart IR, up to 30m (98ft) IR distance
- Optical glass window with higher light transmittance
- IR anti-reflection window to increase the infrared transmittance
- 2D/3D DNR (Digital Noise Reduction)
Compression
- Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
- ROI (Region of Interest)
Network
- ONVIF Conformance
Structure
- Wide temperature range: -30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F)
- Wide voltage range of ±25%
- IK10 vandal resistant
- IP67
- Specification
- Download
- More Products
| IPC324LE-DSF28K | IPC324LE-DSF40K | |||||||||
| Camera | ||||||||||
| Sensor | 1/3″, 4.0 megapixel, progressive scan, CMOS | |||||||||
| Lens | 2.8mm@F1.6 | 4.0mm@F1.6 | ||||||||
| DORI Distance | Lens (mm) | Detect (m) | Observe (m) | Recognize (m) | Identify (m) | |||||
| Angle of view (H) | 105.3° | 79.7° | ||||||||
| Angle of View (V) | 57° | 41.6° | ||||||||
| Angle of View (O) | 136.9° | 98.0° | ||||||||
| Adjustment angle | Pan: 0° ~ 360° | Tilt: 0° ~ 68° | Rotate: 0° ~ 360° | |||||||
| Shutter | Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s | |||||||||
| Minimum Illumination | Colour: 0.005Lux ( F1.6, AGC ON) 0Lux with IR | |||||||||
| Day/Night | IR-cut filter with auto switch (ICR) | |||||||||
| Digital noise reduction | 2D/3D DNR | |||||||||
| S/N | >52dB | |||||||||
| IR Range | Up to 30m (98ft) IR range | |||||||||
| Wavelength | 850nm | |||||||||
| IR On/Off Control | Auto/Manual | |||||||||
| Defog | Digital Defog | |||||||||
| WDR | 120db | |||||||||
| Video | ||||||||||
| Video Compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG | |||||||||
| H.264 code profile | Baseline profile, Main Profile, High Profile | |||||||||
| Video Bit Rate | 128 Kbps~16 Mbps | |||||||||
| OSD | Up to 4 OSDs | |||||||||
| Privacy Mask | Up to 4 areas | |||||||||
| ROI | Up to 4 areas | |||||||||
| Motion Detection | Up to 4 areas | |||||||||
| Image | ||||||||||
| White Balance | Auto/Outdoor/Fine Tune/Sodium Lamp/Locked/Auto2 | |||||||||
| Smart IR | Support | |||||||||
| Flip | Normal/Vertical/Horizontal/180° | |||||||||
| Dewarping | Support | |||||||||
| HLC | Supported | |||||||||
| BLC | Supported | |||||||||
| Network | ||||||||||
| Compatible Integration | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), API | |||||||||
| Client | EZStation EZView EZLive | |||||||||
| Plug-in free live view: Chorme 57.0+, Firefox 58.0+, Edge 16+, Safari 11+ | ||||||||||
| Storage | ||||||||||
| Edge Storage | Micro SD, up to 256 GB | |||||||||
| Network Storage | ANR | |||||||||
| Interface | ||||||||||
| Network | 10/100M Base-TX Ethernet | |||||||||
| Certifications | ||||||||||
| Certifications | CE: EN 60950-1 UL: UL60950-1 FCC: FCC Part 15 | |||||||||
| General | ||||||||||
| Power | DC 12V±25%, PoE (IEEE 802.3af) | |||||||||
| Power consumption: Max 3.5W | ||||||||||
| Dimensions (Ø x H) | Φ109 x 81mm (Ø4.3” x 3.2”) | |||||||||
| Net Weight | 0.49kg (1.08lb) | |||||||||
| Material | Shield:PC Body:plastic Bottom plate:metal | |||||||||
| Working Environment | -30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH (non-condensing) | |||||||||
| Storage Environment | -30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH (non-condensing) | |||||||||