IPC312SB-ADF28K-I0
2MP HD Intelligent LightHunter IR Fixed Mini Dome Camera
- High quality imaging with 2MP, 1/2.8″CMOS sensor
- 2MP (1920*1080)@30/25fps; 720P (1280*720)@30/25fps
- Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
- Smart intrusion prevention, include cross line, intrusion, enter area, leave area detection
- Intelligent People Flow Counting and Crowd Density Monitoring
- LightHunter technology ensures ultra-high image quality in low illumination environment
- 120dB true WDR technology enables clear imaging in strong light scene
- Support 9:16 Corridor Mode
- Built-in Mic
- Smart IR, up to 30m (98ft) IR distance
- Supports 256 G Micro SD card IK10 vandal resistant
- IP67 protection
- Description
- Specification
- Download
- More Products
Description
| IPC312SB-ADF28K-I0 | |||||||
| Camera | |||||||
| Sensor | 1/2.8″, 2.0 megapixel, progressive scan, CMOS | ||||||
| Minimum Illumination | Colour: 0.001 lux (F1.6, AGC ON) 0 lux with IR | ||||||
| Day/Night | IR-cut filter with auto switch (ICR) | ||||||
| Shutter | Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s | ||||||
| Adjustment angle | Pan: 0° ~ 90° | Tilt: 0° ~ 68° | Rotate: 0° ~ 360° | ||||
| WDR | 120dB | ||||||
| S/N | ≥52dB | ||||||
| Lens | |||||||
| Lens | 2.8mm@F1.6 | ||||||
| Iris | Fixed | ||||||
| Field of View (H) | 106.7° | ||||||
| Field of View (V) | 57.1° | ||||||
| Field of View (D) | 115.7° | ||||||
| DORI | |||||||
| DORI Distance | Lens (mm) | Detect (m) | Observe (m) | Recognize (m) | Identify (m) | ||
| Illuminator | |||||||
| IR Range | Up to 30m (98ft) IR range | ||||||
| wavelength | 850nm | ||||||
| IR On/Off Control | Auto/Manual | ||||||
| Video | |||||||
| Video Compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG | ||||||
| H.264 code profile | Baseline profile, Main Profile, High Profile | ||||||
| Video Bit Rate | 128 Kbps~16 Mbps | ||||||
| U-code | Support | ||||||
| OSD | Up to 8 OSDs | ||||||
| Privacy Mask | Up to 4 areas | ||||||
| ROI | Up to 8 areas | ||||||
| Video Stream | Triple streams | ||||||
| Image | |||||||
| White Balance | Auto/Outdoor/Fine Tune/Sodium Lamp/Locked/Auto2 | ||||||
| Digital noise reduction | 2D/3D DNR | ||||||
| Smart IR | Support | ||||||
| Flip | Normal/Vertical/Horizontal/180°/90°Clockwise/90°Anti-clockwise | ||||||
| Dewarping | N/A | ||||||
| BLC | Supported | ||||||
| HLC | N/A |
| Defog | Digital Defog |
| Intelligent | |
| Events | |
| Basic Detection | Motion detection, tampering alarm, audio Detection |
| Audio | |
| Audio Compression | G.711 |
| Audio Bitrate | 64 Kbps |
| Two-way audio | Supported |
| Suppression | Supported |
| Sampling Rate | 8KHZ |
| Storage | |
| Edge Storage | Micro SD, Up to 256GB |
| Network Storage | ANR, NAS(NFS) |
| Network | |
| Compatible Integration | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), API,SDK |
| User/Host | Up to 32 users. 2 user levels: administrator and common user |
| Client | EZStation EZView EZLive |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE9+, Chrome 41 and below, Firefox 52 and below |
| Plug-in free live view: Chorme 57.0+, Firefox 58.0+, Edge 16+ | |
| Interface | |
| Audio I/O | 1 Input: impedance 35kΩ; amplitude 2V [p-p] |
| 1 Output: impedance 600Ω; amplitude 2V [p-p] | |