IPC2125SR3-ADUPF40
5MP WDR LightHunter Mini Fixed Bullet Network Camera
Optics
- LightHunter
- Day/night functionality
- Smart IR, up to 30m (98ft) IR distance
- Optical glass window with higher light transmittance
- IR anti-reflection window to increase the infrared transmittance
- 2D/3D DNR (Digital Noise Reduction)
Compression
- Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
- Triple streams
- 9:16 corridor format
Network
- ONVIF Conformance
Structure
- Wide temperature range: -35°C ~ 60°C (-31°F ~ 140°F)
- Wide voltage range of ±25%
- IP67
- 3-Axis
- Specification
- Download
- More Products
| IPC2125SR3-ADUPF40 | IPC2125SR3-ADUPF60 | |||||||
| Camera | ||||||||
| Sensor | 1/2.7″, 5.0 megapixel, progressive scan, CMOS | |||||||
| Lens | 4.0mm@F1.6 | 6.0mm@F1.6 | ||||||
| DORI Distance | Lens (mm) | Detect (m) | Observe (m) | Recognize (m) | Identify (m) | |||
| Angle of View (H) | 79.7° | 50.5° | ||||||
| Angle of View (V) | 51.8° | 35.9° | ||||||
| Angle of View (O) | 98.1° | 62.1° | ||||||
| Adjustment angle | Pan: 0° ~ 360° | Tilt: 0° ~ 90° | Rotate: 0° ~ 360° | |||||
| Shutter | Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s | |||||||
| Minimum Illumination | Colour: 0.005Lux (F1.6, AGC ON) 0Lux with IR on | |||||||
| Day/Night | IR-cut filter with auto switch (ICR) | |||||||
| S/N | >52dB | |||||||
| IR Range | Up to 30m (98ft) IR range | |||||||
| wavelength | 850nm | |||||||
| IR On/Off Control | Auto/Manual | |||||||
| Defog | Digital Defog | |||||||
| WDR | 120dB | |||||||
| Video | ||||||||
| Video Compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG | |||||||
| H.264 code profile | Baseline profile, Main Profile, High Profile | |||||||
| Video Bit Rate | 128 Kbps~16 Mbps | |||||||
| 9:16 Corridor Mode | Supported | |||||||
| OSD | Up to 8 OSDs |
| Privacy Mask | Up to 8 areas |
| ROI | Up to 8 areas |
| Motion Detection | Up to 4 areas |
| Image | |
| White Balance | Auto/Outdoor/Fine Tune/Sodium Lamp/Locked/Auto2 |
| Digital noise reduction | 2D/3D DNR |
| Smart IR | Support |
| Flip | Normal/Vertical/Horizontal/180°/90°Clockwise/90°Anti-clockwise |
| Dewarping | Support |
| HLC | Support |
| BLC | Support |
| Audio | |
| Audio Compression | G.711 |
| Suppression | Supported |
| Sampling Rate | 8KHZ |
| Network | |
| Compatible Integration | ONVIF (Profile S, Profile T), API |
| Client | EZStation EZView EZLive |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE9+, Chrome 41 and below, Firefox 52 and below |
| Plug-in free live view: Chorme 57.0+, Firefox 58.0+, Edge 16+, Safari 11+ | |
| Interface | |
| Built-in Mic | Supported |
| Network | 1 RJ45 10M/100M Base-TX Ethernet |
| Certifications | |
| Certifications | CE: EN 60950-1 UL: UL60950-1 FCC: FCC Part 15 |
| General | |
| Power | DC 12V±25%, PoE (IEEE 802.3af) |
| Power consumption: Max 6W | |
| Dimensions (L × W × H) | 157.3 × 62.4 × 63mm (6.2” × 2.5” × 2.5”) |
| Net Weight | 0.45kg (0.99lb) |
| Material | Metal |
| Working Environment | -35°C ~ 60°C (-31°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH (non-condensing) |
| Storage Environment | -35°C ~ 60°C (-31°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH (non-condensing) |